Search
Close this search box.

BUDOWA I CZYSZCZENIE PRZENOŚNIKA TALERZYKOWEGO

Budowa przenośnika powietrzno mechanicznego

Przenośnik powietrzno mechaniczny Floveyor to innowacyjne urządzenie zaprojektowane do wydajnego przenoszenia materiałów sypkich w zamkniętych obiegu przy użyciu unikalnego procesu powietrzno mechanicznego. Stalowej lina z talerzykami krąży wewnątrz przenośnika z dużą prędkością, delikatnie i szybko transportując dany produkt od punktu zasypu do punktu wysypu.

Dzięki prostej budowie, przenośnik łatwo można stosować w różnorodnych instalacjach przemysłowych w dowolnym miejscu, a wyposażenie przenośnika jest indywidualnie dopasowane do charakterystyki przenoszonego produktu. Urządzenie spełnia nowoczesne standardy i normy bezpieczeństwa i może pracować w strefie zagrożenia wybuchem (ATEX). Przenośniki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej SS316 lub SS304.

Właściwości

  • Spełnia wymagania norm dotyczące kontaktu z żywnością(FDA).
  • Nadaje się do transportu bardzo lekkich, delikatnych materiałów.
  • Posiada kilka systemów czyszczenia.
  • Oferuje dużą przepustowość porównywalną do znacznie większych systemów wymagających większego zużycia energii i ciężkich podpór konstrukcji.
  • Działa pod dowolnym kątem zachowując maksymalną przepustowość.
  • Maksymalna temperatura transportowanego produktu to 110°C.
  • Pozwala na integrację z istniejącymi urządzeniami i instalacjami, bez konieczności stosowania systemów filtrujących oraz drogiego sprzętu uzupełniającego i wsporników konstrukcyjnych.
  • Zapewnia minimalną konserwację operacyjną dzięki prostemu systemowi montażu i kontroli napięcia lin z talerzykami.
  • Pozwala na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa w miejscu pracy, dzięki czystej i cichej pracy.
  • Pozwala na utrzymanie integralność partii i mieszanki bez względu na właściwości materiału, gęstość nasypową, rozkład wielkości cząstek, charakterystykę przepływu.

Zasada działania

Niewielki, wydajny silnik porusza stalową linę zainstalowaną wewnątrz rur, na której umieszczone są talerzyki, tworząc siłę odśrodkową. Produkt transportowany jest w kieszeni powietrznej utworzonej między przemieszczającymi się z dużą prędkością talerzykami, dzięki czemu jest przenoszony delikatnie i szybko do punktu wysypu przenośnika. Zastosowanie tej technologii zapewnia minimalny kontakt produktu ze ściankami przenośnika, dzięki czemu materiał nie ulega zniszczeniu.

Сzęści przenośnika

Elementy napędowe przenośnika

  • Lina z dyskami

Lina z talerzykami jest głównym elementem konstrukcyjnym przenośnika aeromechanicznego. Lina wykonana jest ze stali, na której umieszczone są dyski wykonane z tworzywa sztucznego. Talerzyki są zainstalowane w równych odstępach na linie i służą do wspomagania ruchu materiałów sypkich.

  • Lej zasypowy (z zasuwą)

Lej załadowczy to miejsce, w którym materiały rozpoczynają swoją podróż w przenośniku. Lej jest wyposażony w przepustnicę, która kontroluje przepływ materiałów. Otwierając i zamykając zasuwę, można kontrolować ilość materiału wprowadzanego do przenośnika.

  • Wysyp

Na końcu przenośnika znajduje się punkt rozładunku, w którym materiały opuszczają system i trafiają do kolejnego elementu procesu. Ten element może być dostosowany do konkretnych wymagań związanych z transportem.

  • Silnik

Silnik jest źródłem zasilania przenośnika. Napędza linę do osiągnięcia prędkości ok 8 m/s.

  • Układ napięć i naprężeń

Specjalny system napinania zapewnia prawidłowe naprężenie liny i talerzyków. System ten utrzymuje optymalne napięcie liny, aby zapewnić stabilny liny i zapobiec awarii urządzenia.

  • Koła napędowe

Koła napędowe to mechanizmy, które przenoszą ruch z silnika na linę, zapewniając transport materiałów. Koła są idealnie dopasowane są do talerzyków dzięki czemu ruch kół wprawia w ruch linę i zamontowane na niej dyski.

  • Rury i łączenia

Rury stanowią zamknięty obieg, w której transportowane są materiały. Zapewniają one szczelność i zapobiegają wydostawaniu się materiałów z przenośnika.

Każdy element powietrzno mechanicznego przenośnika Floveyor odgrywa ważną rolę w zapewnieniu płynnego i wydajnego procesu przenoszenia materiałów sypkich w środowisku przemysłowym.

 

Technologia transportu

Powietrzno-mechaniczna (AMC)

 

Dostępne średnice rur

3” (76.2mm)

4” (101.6mm)

5” (127mm)

 

Materiał wykonania rur

Stal nierdzewna AISI 304(L)

Opcjonalnie stal nierdzewna AISI 316(L)

 

Łączenia rur

Tri-Clamp With Food-Safe Gaskets

 

Maksymalna wydajność

Zależna od ciężaru produktu – maks.

 

Maks. wysokość przenośnika

19,5 metra

 

Metoda czyszczenia

Na mokro/ Na sucho

 

Praca w strefie Atex

Tak – 20/21/22

 

Dopuszczenie do kontaktu z żywnością

Tak – FDA

Czyszczenie w obiegu zamkniętym — metody czyszczenia na mokro

Czyszczenie przenośnika

Czyszczenie przenośników jest ważnym procesem, który zapewnia płynną pracę urządzeń i wydajność i bezpieczeństwo produkcji.

Metody czyszczenia służą do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej przenośnika, zapewniając jego bezpieczne i niezawodne działanie.

W zależności od standardów czyszczenia i specyfiki transportowanego materiału, można zastosować kilka metod:

  • Czyszczenie w obiegu zamkniętym — metody czyszczenia na sucho
  • Czyszczenie w obiegu zamkniętym — metody czyszczenia na mokro
  • Czyszczenie w układzie otwartym

Zapraszamy do zapoznania się z każdą z wyżej wymienionych metod czyszczenia przenośnika talerzykowego Floveyor.

1. Czyszczenie w obiegu zamkniętym — metody czyszczenia na sucho

Czyszczenie w obiegu zamkniętym – metody czyszczenia służą do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni przenośnika, zapewniając jego bezpieczne i niezawodne działanie. Ten rodzaj czyszczenia może być realizowany za pomocą kilku możliwych metod, z których każda jest odpowiednia dla określonych warunków i rodzajów zanieczyszczeń.

A. Przedmuchiwanie podczas pracy

Jeśli przenośnik powietrzno – mechaniczny jest używany do transportu różnych materiałów sypkich należy rozpocząć pracę przenośnika od transportu drobnych, lepkich lub higroskopijnych materiałów sypkich. Na końcu pracy przetransportować suche materiały sypkie (np. pszenica, ryż czy sól). Po zakończeniu transportu należy rozpocząć czyszczenie przenośnika w następującej kolejności:

  1. Przygotować przenośnik do czyszczenia.
  2. Przepuścić przez włączony przenośnik 20 l odpowiedniego neutralnego produktu – zalecana sól kamienna lub podobny produkt.
  3. Przedmuchać sprężonym powietrzem lub odkurzyć.
  4. Powtarzać proces do czasu, aż przenośnik aero-mechaniczny będzie czysty (materiał można wykorzystać ponownie).

Do tej metody czyszczenia firma Floveyor zaleca używanie rozdrobnionego ryżu lub soli kamiennej. Korzystać można z innych podobnych materiałów, materiał powinien być:

  • suchy
  • obojętny
  • gruboziarnisty (wielkość cząstek 2–5 mm)
  • twardy

Nie zaleca się używania materiału lepkiego, wilgotnego lub oleistego.

 

B. Przedmuchiwanie podczas pracy – pneumatyczne

Czyszczenie pneumatyczne jest możliwe w czasie pracy maszyny. Przenośniki mogą zostać wyposażone w specjalne dysze do czyszczenia sprężonym powietrzem. Przepływ powietrza przez te dysze ogranicza gromadzenie się materiału.

Metoda ta polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza lub strumieni powietrza do usuwania kurzu, brudu i innych lekkich zanieczyszczeń z przenośnika. Czyszczenie powietrzem jest szczególnie przydatne w trudno dostępnych miejscach.

 

Akcesoria dołączone do zestawu

Pozycja

Lokalizacja

Uwagi do czyszczenia w obiegu zamkniętym

Dysze do czyszczenia na sucho• Obudowa zespołu podającego

• Obudowa zespołu wyładowczego

• Obudowy narożne

• Czyszczenie pneumatyczne

• Ogranicza gromadzenie się materiału w obudowach

• Włączać na 15–30 sekund przy uruchomionym przenośniku aero-mechanicznym

Łożyska z mechanizmem przedmuchiwania• Obudowa zespołu podającego

• Obudowa zespołu wyładowczego

• Obudowy narożne

Mechanizm przedmuchiwania chroni łożyska

• Włączać zawsze, gdy przenośnik aero-mechaniczny jest uruchomiony

 

 

2. Czyszczenie w obiegu zamkniętym — metody czyszczenia na mokro

Do czyszczenia w obiegu zamkniętym na mokro maszyna musi być wyposażona w opcję czyszczenia na mokro.

Uproszczona procedura czyszczenia na mokro:

  1. Wprowadzić gorącą wodę (67°C) i uruchomić przenośnik w zamkniętym obiegu na ok 10 minut. Po tym czasie należy wylać wodę.
  2. Wprowadzić roztwór sody kaustycznej 2% i uruchomić przenośnik na ok 15 min, następnie wylać roztwór.
  3. Wprowadzić gorącą wodę (67°C) i uruchomić przenośnik na ok  20 min, po czym należy wylać wodę.
  4. Na koniec należy osuszyć przenośniki

Przenośnik aeromechaniczny MUSI być suchy przed ponownym użyciem.

 

3. Czyszczenie w układzie otwartym

  A. Demontaż i ręczne czyszczenie

W ramach czyszczenia w układzie otwartym przenośnik powietrzno mechaniczny należy rozmontować. Następnie należy wyczyścić pojedynczo każdą część, korzystając z procedury czyszczenia i sterylizacji dla użytkownika końcowego.

Proces czyszczenia powinien być przeprowadzany regularnie, zwłaszcza jeśli używane są różne rodzaje materiałów, w celu zapobieżenia zanieczyszczeniu i zapewnieniu optymalnej higieny. Regularna konserwacja i czyszczenie pomogą utrzymać niezawodność i długą żywotność przenośnika i innych systemów przemysłowych.

Proces czyszczenia urządzenia powinien być przeprowadzany ostrożnie i zgodnie z krokami wskazanymi w instrukcji lub z pomocą naszych specjalistów. 

  B. Czyszczenie odkurzaczem 

Proces czyszczenia przy użyciu odkurzacza na przenośniku aero-mechanicznym obejmuje następujące etapy:

  1. Pierwszym krokiem jest całkowite wyłączenie działania przenośnika w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas czyszczenia.
  2. Odłącz i zdejmij kosz zasypowy, klapę obudowy wyładowczej i klapy szafek narożnych, które mogą utrudniać dostęp do wewnętrznych podzespołów przenośnika.
  3. Za pomocą odkurzacza wyczyść i usuń pozostałości materiału z obudowy przenośnika.
  4. Po zakończeniu czyszczenia ponownie zamontować kosz zasypowy.

 

Zapoznaj się z innymi produktami

PRZENOŚNIK TALERZYKOWY POWIETRZNO-MECHANICZNY

ZAŁADUNEK CYSTERN

TESTOWANIE PRODUKTU​

Formularz kontaktowy

Po pozostawieniu danych kontaktowych nie musisz się martwić, że przekażemy Twoje dane stronom trzecim i nie wysyłamy spamu!

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na Międzynarodowych Targach Technologii Spożywczych Food Tech Expo, na którym zaprezentujemy nasze urządzenia i komponenty maszyn do transportu materiałów sypkich. 
 
Jeśli chcieliby Państwo odwiedzić nas na targach, zachęcamy do wypełnienia formularza. W odpowiedzi prześlemy Państwu darmowy voucher wstępu. 
Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na targi SYMAS!

Zapraszamy do wypełnienia formularza, w odpowiedzi otrzymacie Państwo email zawierający bezpłatny voucher na udział w Międzynarodowych Targach Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS.